| Object Number | P813 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Peel |
| Description | Wooden head. Top knot carved at top of head. Mouth open with fangs sticking out. Nostrils, pupils and eyebrows painted on. Two wooden ears attached with peel. One ear has a fang-like ornament protruding from the top. |
| Height | 26 cm |
| Width | 24.5 cm |
| Depth | 14 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
| Other Number | 45-184? - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




