Whetstone
29-40-423
From: Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-40-423 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | The two faces are smooth planes, approaching in wedge form the thin straight edge which is rounded and not parallel with a broad flat edge. Other contours broken. |
| Length | 6 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Rev. John Mayer, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.