Stone
29-40-415
From: Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-40-415 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Sawed |
| Description | Vertically sawed half of a broken pointed poll of grooved axe, similar to 29-40-329 to -331. The encircling groove and a secondary side groove are present. The sawing has been done from both ends to meet at a slight angle. |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from Rev. John Mayer, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.