Celt
29-40-404
From: Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-40-404 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Triple-notched. Convex edge; battered polls. Thick. Clumsy. |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Rev. John Mayer, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.