Celt
29-40-354
From: Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-40-354 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Brazilian Amazonas | Lago Grande | Cumaruara |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Somewhat cylindrical; sides slightly ridged. Bit broken; poll edged. Apparently originally double edged. |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Rev. John Mayer, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.