Dart Head
31-20-2002
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Alaska | Yukon Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-20-2002 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Yukon Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | H, 10' 6" -12', I |
| Date Made | 1000 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Description | Probably head for sea otter dart. 3 barbs and a fourth broken barb, all on the same side. |
| Length | 3.17 cm |
| Width | 1.11 cm |
| Depth | 0.48 cm |
| Credit Line | Alaskan Expedition, Frederica de Laguna, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

