Mortar
97-564-244
From: New Mexico | San Jose River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-244 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Mexico | San Jose River |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Sandstone |
| Description | Roughly oval. |
| Height | 9.3 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-244 - Old Museum Number | 20228 uncertain - ANSP Number | II 1275 uncertain - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

