Inlay
29-66-710
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-66-710 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | 5:732 A / x 57 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Description | Ivory. Rectangular lid pierced with 4 holes. |
| Height | 0.4 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D2033 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.