Dummy Canopic Jar
29-66-564
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-66-564 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Locus | 7:733 C / x 92 S. ch. |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Baboon's Head. Uninscribed. |
| Height | 22.5 cm |
| Depth | 16 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D1859 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



