Figurine Fragment
Vessel Fragment
29-39-1220
From: Brazil | Lago Grande | Cumaruara
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-39-1220 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Lago Grande | Cumaruara |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Animal. Buff ware. Four feet represented under body, the forepaws folded back. Sides of body with incised chevrons. Head off, conical cavity in back connects with perforation from rear. |
| Height | 2.86 cm |
| Length | 4.13 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Purchased from Rev. John Mayer, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.