| Object Number | P2552 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Marquesas Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Coconut Fiber |
| Description | Handle bound with twisted coconut fiber, in which are caught black tufts of what appears to be human hair. |
| Length | 247 cm |
| Width | 20.1 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman; Subscription of Herbert L. Clark in memory of Edward W. Clark, 1911 |
| Other Number | 13597 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




