| Object Number | P1613.44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with vertical narrow brown stripes. Fragmentary. Tied with dark blue-green string. Contains fine brown dustlike powder, as well as black slender objects of about 0.7 cm - likely droppings. |
| Length | 16 cm |
| Width | 13 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613RR - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


