| Object Number | P1613.40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Tied with tan string. Contains packs of brown leaves folded in half, many of which have holes. Label reads "Daun prowas | Mix Solution. To remove | the flatulance after Child | birth." |
| Length | 26 cm |
| Width | 20 cm |
| Thickness | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613NN - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


