| Object Number | P1613.39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Characters in black on both sides of bag. Tied with black-speckled tan string. Contains round tan nuts, about 1.0 cm each. Label reads "Kapu lago - | Mix Jaino - puga - | They say there are 50". |
| Length | 22 cm |
| Width | 19 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613MM - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




