| Object Number | P1613.38 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Scattered small holes. Tied with tan string. Residual string. Contains brown longitudinally-ridged segments of bark, up to 5.5 x 1.5 x 1.0 cm. Label reads "Puchu | Pound up + put in clothing | to make them smell good". |
| Length | 26 cm |
| Width | 16 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613LL - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


