| Object Number | P1613.37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Tied with red string. Contains rounded brown pods with wrinkled or longitudinally ridged surface, about 3.5 x 2.5 cm. Label reads "Majuhan | Rheumatism". |
| Length | 20 cm |
| Width | 16 cm |
| Thickness | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613KK - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


