| Object Number | P1613.36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Few small holes. Tied with tan string. Contains short brown segments of dried roots or twigs. Label reads "S(?)udu Ayu | To drink as a solution or a | powder after Child birth". |
| Length | 21 cm |
| Width | 19 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613JJ - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


