| Object Number | P1613.33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Few scattered small holes. Tied with red string. Contains brown rootlike segments, some with small sprouts. Label reads "Laukueh negri | For chills. | Hot Solution". |
| Length | 21 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613GG - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


