| Object Number | P1613.32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Tied with tan string. Contains large dark brown nuts with wrinkled or longitudinally ridged shells. Label reads "Maja Kiling. | Mix with Jaino. | After child is born drink the" on obverse and "solution the bad | blood is driven out" on reverse. |
| Length | 23 cm |
| Width | 14 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613FF - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


