| Object Number | P1613.30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Tied with tan string. Contains small black seeds about 0.1-0.2 cm each. Label reads "Guitan hitam | Solution of ground leaves | makes the stomach rest." |
| Length | 27 cm |
| Width | 18 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613DD - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


