| Object Number | P1613.29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan. Tied with tan string. Contains small ovoid red-brown seeds. Label reads "Haluba | To be eaten with curry". |
| Length | 20 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613CC - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


