| Object Number | P1613.28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with blue flower-and-line pattern. Tied with blue-and-white string. Contains strips of tan barklike material about 4.0 x 1.0 x 0.2 cm and round segment 3.0 x 0.4 cm. Label reads "Taino Kunine | Mix as a vehicle with | all the other hundred." |
| Length | 24 cm |
| Width | 20 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613BB - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


