| Object Number | P1613.27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with red plant pattern. Scalloped red border along length of side. Tied with tan string. Contains small round dark brown berries, about 0.2-0.4 cm. Label reads "Moncha boloh. | Also to drink after | childbirth." |
| Length | 22 cm |
| Width | 16 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613AA - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


