Bag
E7465A
From: Egypt | Nubia | Karanog Cemetery
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E7465A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Meroitic |
| Provenience | Egypt | Nubia | Karanog Cemetery |
| Locus | G 299 |
| Date Made | 100 BCE-300 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Leather |
| Technique | Incised |
| Description | Incised decoration. |
| Height | 5.71 cm |
| Length | 2.54 cm |
| Width | 3.81 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Karanog, Aniba Cemetery; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1908 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


