| Object Number | P1613.26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, dark with tan speckling. 8.0 cm tear in side near bottom. Tied with tan string. Contains ovoid nutlike objects about 2.5 x 1.5 x 1.5 cm. Label reads "Mudohan muda. | Mix with the daun sin | awoki for cleansing stomach". |
| Length | 21 cm |
| Width | 15 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613Z - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


