| Object Number | P1613.24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, brown with tan plant pattern. Tied with tan string. Contains brown twiglike segments, some branched, about 1.5 cm to 3.5 cm in length. Label reads "Kayu Tulang | Mix with musi for sick stomach". |
| Length | 20 cm |
| Width | 13 cm |
| Thickness | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613X - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


