| Object Number | P1613.21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with green-red-brown-black gingham pattern. Lined with same and solid tan. Tied with red string. Contains small root pieces externally brown and internally tan, about 5.0 cm x 0.5 cm. Label reads "Kubit manis China | For coughs. Eat the root | itself". |
| Length | 26 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613U - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


