| Object Number | P1613.20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with dark blue gingham pattern. Lining tan. Tied with red string. Contains light brown plant parts with pointed tips - likely Indonesian long pepper. Label reads "Chobi Jowa. | Solution liquid to | [. . .] stomach". |
| Length | 23 cm |
| Width | 19 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613T - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


