| Object Number | P1613.19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, black with white plaid pattern. Lining tan with blue plaid pattern. Tied with red string. Contains pieces of porous brown solid substance, largest piece of which about 5.0 x 3.5 x 2.3 cm. Label reads "Gout. Also used as | a sachet". |
| Length | 18 cm |
| Width | 15 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613S - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


