| Object Number | P1613.18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with blue and red plaid pattern. Stained on one side. Tied with black-and-white string. Contains small dark brown flower buds about 1.5 x 0.6 cm - likely cloves. Label reads "Buoh Chaukih | Janis - "on obverse and "Also to drink after | Child birth" on reverse. |
| Length | 19 cm |
| Width | 15 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613R - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


