| Object Number | P1613.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with blue and green plaid pattern. Pierced, with small perforations. Tied with blue string. Contains strips of hard rufous (potentially) bark, slightly curved and measuring about 8.5 x 3.0 x 0.5 cm. Some pieces smaller. Label reads "Sintu | Mix with Kalunba to | remove blood from Prot." |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613Q - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


