| Object Number | P1613.16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with red gingham pattern. Holes of various size, especially at neck. Tied with tan string. Contains narrow, pale green leaves from about 2.5 x 0.7 cm to 3.0 x 1.0 cm each. Label reads "Daun Fenomobi | For constipation | solution". |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613P - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


