| Object Number | P1613.15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with vertical narrow brown stripes. Tied with green string. Contains firm dark brown seed pods in clusters of 2, 3, or 4 with smooth oval brown seeds about 0.6-0.7 cm each - likely star anise. Label reads "Bunga Peka | To remove blood from | intestines. Tepong + | and also hot solution". |
| Length | 26 cm |
| Width | 18 cm |
| Thickness | 30 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613O - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


