| Object Number | P1613.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with vertical thin black stripes. Tied with tan string. Contains small narrow light brown seeds, each about 0.4 x 0.1 cm. Label reads "Tuiten puteh | Eat with meat + sugar | for general good health". |
| Length | 20 cm |
| Width | 19 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613N - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


