| Object Number | P1613.12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with vertical thin dotted black stripes. Tied with blue string. Contains dark brown powdery substance with lighter flecks. Label reads "Panga posinubak | Mix with bunga chan | ...." on obverse and ".... | Janio + drink after | Child birth" on reverse. |
| Length | 21 cm |
| Width | 19 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613L - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


