| Object Number | P1613.9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with horizontal narrow red stripes in groups of four. Few small holes. Tied with tan string. Contains long, light brown helical pod or bean about 5 cm long and 0.5 cm thick with a short stem. Label reads "Kayu piling | Eat with siri to remove | wind from the stomach". |
| Length | 20 cm |
| Width | 16 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613I - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


