| Object Number | P1613.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with horizontal narrow red stripes in groups of four. Patched around middle. Tied with blue string. Contains dried small dark brown berries, each about 0.5 cm in diameter. Label reads "Mūnkūs. | Sore throat. Eat with | Jiri". |
| Length | 22 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613H - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


