| Object Number | P1613.7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with horizontal narrow red stripes in groups of four. Small holes, especially at neck. Tied with tan string. Contains light brown bark. Label reads "Sepadas laut | Houlutance solution". |
| Length | 21 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613G - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


