| Object Number | P1613.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with vertical thin red stripes. Tied with tan string. Contains disc-shaped (potentially) slices of about 1.5 cm diameter with creamy white interior and red-brown edge. Label reads "Chakor | Mixture for all medicines | Either as solution or as a powder". |
| Length | 20 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613E - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


