Point
58-35-36
From: Mexico (Central America) | Puebla (Mexican State) | Cholula
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-35-36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) | Puebla (Mexican State) | Cholula |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Translucent silky white. Assymmetrical, point broken. Reworking along edge with full corner notch only. Side notch on opposite edge at base. Expanded-stemmed. |
| Length | 5 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Kliberg, 1958 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.