Adze
69-16-723
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-723 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N7.4, W11.8 - floor |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | One edge ground. Other edge is flaked on both surfaces. One surface is ground, other is not. |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 2.05 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.