Pitcher
60-20-71A
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iran | Hasanlu
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 60-20-71A |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iran | Hasanlu |
| Archaeology Area | VI A[2]B25/146 | E38, F39 |
| Date Made | ca. 1000-800 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Bird Head |
| Description | Pottery; grey Ic. Pitcher; intact; "bird-head" projection below spout; two small knobs on side of spout; one handle with three knobs in straight line below; three ridges on neck. |
| Height | 19 cm |
| Outside Diameter | 13.8 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project; Robert H. Dyson Jr., 1960 |
| Other Number | HAS59-193 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




