Animal Figurine Fragment
62-30-422
From: Palestine | Gibeon
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 62-30-422 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Palestine | Gibeon |
| Archaeology Area | Debris in pool; 6.60 - 7.30 m |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Animal |
| Description | Pritchard: Body of animal; reddish brown clay with gray core; white wash decorated with four bands of red and two bands of yellow paint across back; trace of yellow band along the side of body |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | University Museum-Church Divinity School of the Pacific Expedition, Dr. James Bennett Pritchard, 1962 |
| Other Number | 442/P. Fig. 93 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




