Sherd
68-22-101
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 68-22-101 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | House 2 | N 4.5, W 5.75 - in floor |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Has some remains of check-stamped pattern on one surface. |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition, Bruce Lutz, 1968 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.