Figurine Fragment
29-39-699
From: Brazil | Lago Grande | Cumaruara
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-39-699 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Brazil | Lago Grande | Cumaruara |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Head. Buff ware, grey paste. Rather conical with finished flat base and broken cylindrical apex. Doughnut eyes, low nose with nostrils indicated, wide mouth, vertical flange ears. |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Outside Diameter | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Rev. John Mayer, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.