Adze Blade
56-28-322
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-322 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Norton |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IY Misc. |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Ground on bit, poll not ground and still shows flake scars, edge of bit shows scars of use, faces are relatively parallel, converging at same angle to form bit. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.