Figurine
MS1893
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS1893 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Female Head |
| Description | Female head, wearing polos, flat one sided, right side of face broken off in seperate piece with nose and mouth, weathered with brown coating/concretion |
| Height | 8.7 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.