Headdress
19193
From: Austria-Hungary | Tyrol
Curatorial Section: American
| Object Number | 19193 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Austro-Hungarian |
| Provenience | Austria-Hungary | Tyrol |
| Culture Area | Russia |
| Section | American |
| Materials | Silk |
| Description | Woman's silk headdress with gold embroidery and beads |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


