| Object Number | P1613.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with well-spaced vertical thin red stripes. Lining tan with narrow blue stripes. Patched. Stain in bottom corner. Tied with tan string. Contains dark powdery substance and larger fragments (potentially) of bark. Tag: [hard to read] . . . for after childbirth." |
| Length | 23 cm |
| Width | 16 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613C - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


