| Object Number | P1613.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Cotton |
| Description | Medicine bag, tan with horizontal narrow red stripes. Tied with tan string. Contains bunches of aromatic shavings ranging from tan to brown. Flatulence remedy. Label reads "Kayu Augui | Mix with Kayu piling | to remove flatulus." |
| Length | 20 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1613A - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


